لادوی سیاه

IMG 5275 1

ماه مبارک رمضان فرصتی بود برای بازدید از لادوسیا و آنچه مرا بیش از بیش برآن داشت که از این محل گزارشی تصویری تهیه کنم اصرار اکبر مظاهری بود چرا که او تاکید میکرد حتما از لادو سیا گزارشی تصویری تهیه و در سایت قرار گیرد؛

ابتدا سعی برآن شدکه با اوس محمود هماهنگی بوجود آورد(بنای محلی که بقول خودش کیلو کیلو سیمان با موتور به لادوسیا برده و دو اطاقک سنگی درست کرده است ) ولی بعداٌ سعید موسی بعنوان راهنما مرا به محل برد ؛ محلی که درخت شاتوت آن معروف است و درواقع یلاق دخرآبادی ها محسوب میشود باموتور هندا طی مدت ۸دقیقه به محل رسیدیم تابورون همه چیزمرتب بود و جاده ای نرم و خاکی ولی بعد از بورون به جاده کوتاهی میرسیدیم که مملو از سنگ های ریز و درشت بود . سعید با مهارت راند تا بالاخره به نقطه ای رسید که میبایست اندک مسیر را پیاده طی کنیم .
حرکت از میان رودخانه فصلی که بارها و بارها سیلاب های عظیم را بخود دیده بود دردوطرف کوههای نه چندان بلند دیده میشد و صدای کلاغ های خاص کوهستان سکوت را در هم می شکست . بعد از چند پیچ ناگهان درختی در برابر ما نمایان شد بسیار جالب بود در میان سنگ و بوته ناگهان فضای سبزی نمایان شود بسرعت خود را به درخت رساندیم . درخت لادو سیا مملو از توت . بهشت زنبورهاوحشرات صحرایی به همراه پرندگان ریز و درشت کوهی – سعید تذکر داد مواظب نیش زنبورها باشم و با برداشت هر توت دقت نمایم که زنبوری درحال استفاده از آن نباشد .
درخت وضیعت خاص و عجیب داشت شروع رشدبا پیچ های مختلفی بود که حکایت از درگیرشدن درخت با روزگارسخت کم آبی ؛ سیلاب وشب های سرد صحرایی داشت درواقع درخت لادو سیا با مبارزه و مقاومت در برابر ناسازگاری طبیعت خود را زنده نگه داشته و توانسته است امروزمردم بسیاری را میزبان باشد .
بالارفتن از درخت بسیار سهل و آسان بود چرا که تنه درخت در شیب ملایمی به سمت آسمان رفته است . بعد از کمی استراحت ؛بسمت درخت توت سفید که درچندمتری این درخت قرار داشت رفتیم این درخت نیز از عجایب خداوند بود چرا که این درخت توت با نوع دیگری در نزدیکی درخت لادوسیا رشد و نمو کرده بود تا سلقیه عده دیگری را پاسخگو باشد . خوشبختانه یا متاسفانه بجهت روزه بودن امکان خوردن توت نبودبسمت شمال ادامه مسیر دادیم تا به محلی رسیدیم که اوس محمود با زحمات بسیار دو اطاق سنگی یاآنچه به پناهگاه کوهنوردان میگویند در برابر ما ظاهر شد . 
درست در محلی که چشمه آبی به اندازه یک لوله ۳ الی ۵ اینجی در حال جریان بود آب بسیار خنگ و شفاف 

جهت مشاهده آلبوم اینجا را کلیک نمایید.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.