قرآن کریم ؛ پیامبری از جنس خودتان

خدا بر اهل ایمان منّت گذاشت که رسولی از خودشان در میان آنان برانگیخت که بر آنها آیات او را تلاوت می‌کند و آنان را پاک می‌گرداند و به آنها علم کتاب (احکام شریعت) و حقایق حکمت می‌آموزد، و همانا پیش از آن در گمراهی آشکار بودند. آل عمران آیه  ۱۶۴

پیام ها

۱- بعثت انبیا، از بزرگ‌ترین هدیه‌هاى آسمانى و نعمت الهى است. «لَقَدْ مَنَّ اللَّهُ»

۲- گرچه بعثت براى همه‌ى مردم است، ولى تنها مؤمنان شکرگزار این نعمت هستند و از نور هدایت بهره مى‌گیرند. «لَقَدْ مَنَّ اللَّهُ عَلَى الْمُؤْمِنِینَ»

۳- انبیا، از میان مردم و مردمى بودند. «مِنْ أَنْفُسِهِمْ»

۴- تلاوت آیات قرآن، وسیله‌ى تزکیه و تعلیم است. «یَتْلُوا … یُزَکِّیهِمْ وَ یُعَلِّمُهُمُ» ۵- تزکیه بر تعلیم مقدّم است. «یُزَکِّیهِمْ وَ یُعَلِّمُهُمُ»

۶- تزکیه و تعلیم سرلوحه برنامه‌هاى انبیاست. «یُزَکِّیهِمْ وَ یُعَلِّمُهُمُ»

«۱». تفسیر نمونه.

«۲». کامل التاریخ، ج ۲، ص ۸۰٫

جلد ۱ – صفحه ۶۴۳

۷- رشد و خودسازى باید در سایه‌ى مکتب انبیا و آیات الهى باشد. «یَتْلُوا عَلَیْهِمْ آیاتِهِ وَ یُزَکِّیهِمْ» (ریاضت‌ها و رهبانیّت‌هایى که سرچشمه‌اش آیات الهى و معلّمش انبیا نباشند، خود یک انحراف است).

۸- براى شناخت بهتر نعمت بعثت انبیا، به تاریخِ مردمان قبل از آنان باید مراجعه کرد. «إِنْ کانُوا مِنْ قَبْلُ لَفِی ضَلالٍ مُبِینٍ»

۹- در محیطهاى گناه‌آلود وگمراه نیز مى‌توان کار کرد. «یُزَکِّیهِمْ وَ یُعَلِّمُهُمُ … وَ إِنْ کانُوا مِنْ قَبْلُ لَفِی ضَلالٍ مُبِینٍ»

۱۰- در مکتب انبیا، پرورش روحى و آموزش فکرى، در کنار بینش و بصیرت مطرح است. «یُزَکِّیهِمْ وَ یُعَلِّمُهُمُ الْکِتابَ وَ الْحِکْمَهَ»

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.