چت جی‌پی‌تی CHAT JPT

ایتالیا جمعه اعلام کرد که «چت جی‌بی‌تی» را به دلیل نگرانی درباره نقض حریم خصوصی بصورت موقت مسدود می‌کند تا درباره چگونگی استفاده «اوپن ای‌آی»، شرکت آمریکایی سازنده این فناوری از اطلاعات تحقیق کند.

چت جی‌پی‌تی یا چت‌بات هوش مصنوعی که توسط این شرکت آمریکایی ساخته شده است، محبوبیت زیادی در میان کاربران دارد.

سازمان حفاظت از داده‌های ایتالیا گفت که کاربران آگاهی‌ درباره جمع‌آوری اطلاعات خود نداشتند و در تاریخ ۲۰ مارس نقض قوانین توسط چت جی‌پی‌تی گزارش شده است.

این سازمان گفت :«به نظر می‌رسد که هیچ مبنای قانونی و پشتوانه‌‌ای برای جمع‌آوری و پردازش گسترده داده‌های شخصی به منظور آموزش الگوریتم‌هایی که این پلتفرم بر آنها تکیه دارد، وجود ندارد.»

مقامات ایتالیایی همچنین نسبت به عدم تأیید سن کاربر برای استفاده از چت جی‌پی‌تی ابراز نگرانی کردند. آنها استدلال می‌کنند که به این ترتیب «کودکان در معرض دریافت پاسخ‌هایی قرار می‌گیرند که کاملا برای سن و میزان آگاهی آنها مناسب نیست.»

چت جی‌پی‌تی قرار است برای استفاده کاربران بالای ۱۳ سال به بالا مورد استفاده قرار گیرد.

سازمان حفاظت از داده‌های ایتالیا گفت که شرکت اوپن ای‌آی از پردازش داده‌های کاربران ایتالیایی تا زمانی که «مقررات حریم خصوصی را رعایت نکند» منع خواهد شد.

به این شرکت آمریکایی ۲۰ روز مهلت داده شده است تا اقدامات لازم را برای تطبیق با مقررات و قوانین ایتالیا انجام دهد، در غیر این‌ صورت ممکن است با جریمه‌‌ای تا ۲۰ میلیون یورو (۲۱.۸ میلیون دلار) یا تا چهار درصد گردش مالی سالانه خود مواجه شود.

چت‌جی‌پی‌تی (انگلیسیChatGPT) یک بات مکالمه است که توسط شرکت اوپن ای‌آی توسعه یافته‌است. چت‌جی‌پی‌تی بر روی خانواده مدل زبانی جی‌پی‌تی-۳ اوپن ای‌آی ساخته شده و با تکنیک‌های یادگیری نظارت شده و تقویتی به‌خوبی تنظیم شده‌است.

چت‌جی‌پی‌تی به‌عنوان یک نمونه اولیه در ۳۰ نوامبر ۲۰۲۲ معرفی شد و به سرعت به دلیل پاسخ‌های دقیق و واضح خود در بسیاری از حوزه‌ها، توجه‌ها را به خود جلب کرد. چت‌جی‌پی‌تی به دلیل ظرفیت آن در ترکیب و تفسیر زبان طبیعی مشابه انسان، استفاده از آن محبوبیت پیدا کرده‌است.[۱] دقت واقعی نابرابر آن به عنوان یک اشکال مهم شناسایی شد.[۲] پس از عرضه چت‌جی‌پی‌تی، اوپن ای‌آی شرکت تولیدکننده این چت بات، ۲۹ میلیارد دلار ارزش‌گذاری شد.

استقبال، انتقاد و مسائل

واکنش‌های مثبت

چت‌جی‌پی‌تی در دسامبر ۲۰۲۲ با بررسی‌های کلی مثبت مواجه شد. نیویورک تایمز آن را «بهترین چت ربات هوش مصنوعی که تا به حال برای عموم منتشر شده» نامیده‌است.[۵] سامانتا لاک از گاردین خاطرنشان کرد که می‌تواند متنی «با جزئیات چشمگیر» و «مانند انسان» تولید کند.[۶] الکس کانترویتز از اسلیت، پاسخ چت‌جی‌پی‌تی به سوالات مربوط به آلمان نازی را ستود، از جمله این ادعا که آدولف هیتلر بزرگراه‌هایی در آلمان ساخته‌است، که با اطلاعاتی در مورد استفاده آلمان نازی از کار اجباری مواجه شد.[۷]

واکنش‌های منفی

در یک مقاله نظری در دسامبر ۲۰۲۲، اقتصاددان پل کروگمن نوشت که چت‌جی‌پی‌تی بر تقاضای کارگران دانش تأثیر می‌گذارد

در ایالات متحده، مدارس دولتی در نیویورک و سیاتل تصمیم گرفته‌اند که دسترسی به چت‌جی‌پی‌تی را از طریق شبکه وای-فای خود مسدود کنند. مؤسسه مطالعات سیاسی پاریس به تازگی استفاده از آن را برای دانشجویان خود ممنوع کرده‌است.

همچنین گفته شده‌است به احتمال زیاد این بزرگ‌ترین و قدرتمندترین موسسات و نهادها خواهند بود که از هرگونه تکنیک لابی گری مبتنی بر هوش مصنوعی با بیش‌ترین میزان و احتمال موفقیت به نفع خود استفاده خواهند کرد.

استفاده قضایی

یک قاضی کلمبیایی برای اولین بار از ربات هوش مصنوعی Chat GPT برای کمک به صدور حکم در یک پرونده استفاده کرد. این قاضی به نام خوان مانوئل پادیلا در موردی که شامل معاف کردن یک کودک مبتلا به اوتیسم از پرداخت هزینه برای ویزیت‌های پزشکی، درمان و حمل و نقل با توجه به درآمد محدود والدینش بود، از این ربات مشاوره گرفت.

بیش از هزار و صد نفر از رهبران دنیای فناوری و چهره‌های دانشگاهی از جمله ایلان ماسک، یوال هراری و استیو وزنیاک ‌هم‌بنیانگذار اپل در نامه‌ای سرگشاده که توسط موسسه آینده زندگی (Future of life) منتشر شده است، خواستار توقف توسعه نسل‌های پیشرفته‌تر از چت بات هوش مصنوعی openAI شده‌اند. آنها می‌گویند توسعه نسل بعدی هوش مصنوعی باید شش ماه متوقف شود تا قوانین نظارتی برای این حوزه ایجاد و تصویب شود.

Rate this post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *


The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.